10 derbit më të mëdhenj në futboll

Historia e futbollit shkon pas dekadash. Çdo vit publiku bën tifo për skuadrat e tyre të preferuara dhe thyen zërat e tyre, duke brohoritur.

Në këtë artikull nga Albeu Sport, të ne do të shikojmë një listë të përballjeve më të rëndësishme derbi në vitet e fundit.

10 derbit më të mëdhenj në futboll
Derbi argjentinas Boca Juniors - River Plate

 

2. Derbi turk
Derbi i futbollit turk Galatasaray vs Fenerbahce

 

3. Classico gjermane

Derbi gjerman Borussia D – Bayern Munich

 

4 El Classico franceze
Foto nga derbi francez

5. Derbi Madridit

Foto e ndeshjes së derbit të Madridit

 

6. Derbi skocez

 

Foto e derbit skocez

 

7. Derbi i përjetshëm serb

Foto nga derbi i futbollit serb

8. Derbi anglez nga Londra

Foto Arsenal - Tottenham

9. Derbi veriperëndimor

Derbi mes Manchester United dhe Liverpool

 

10. El Classico

Foto El clasico