Erdogani-Putinit: Turqia e gatshme të ndërmjetësojë për paqe në Ukrainë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përsëriti thirrjen e tij për të ndihmuar në përfundimin e luftës në Ukrainë gjatë një bisede telefonike me presidentin rus Vladimir Putin sot , tha zyra e Erdoganit.

“Gjatë bisedës telefonike, presidenti Erdogan përsëriti se Turqia është e gatshme të ndërmarrë detyrën për të lehtësuar dhe ndërmjetësuar vendosjen e një paqeje të qëndrueshme midis Rusisë dhe Ukrainës”, thuhet në një deklaratë.

Të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu rreth eksporteve të grurit dhe amoniakut rus përmes Detit të Zi./albeu.com/


Shtuar 16.01.2023 18:15