OBSH thirrje G20 të dhurojë para dhe vaksina përmes COVAX

Një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) tha sot se po zhvillonte bisedime me grupin e vendeve më të pasura në botë, duke përfshirë Indinë dhe Kinën për të siguruar doza vaksinash anti-Covid për vendet e varfra, përmes mekanizmit COVAX .

Bruce Eilgouornt, këshilltar i lartë i Drejtorit të Përgjithshëm të OBSH-së dhe Koordinator-ACT shërbimit Accelerator, u tha gjithashtu gazetarëve se OBSH u ka kërkuar vendeve të G20 për të ndihmuar me financime./albeu.com

Shtuar 7.06.2021 05:06