Irani paralajmëron Izraelin: Nëse hakmerreni, reagimi do të jetë më i fuqishëm

Irani ka përsëritur paralajmërimin për Izraelin, që të mos i përgjigjet sulmit me dronë dhe raketa ndaj territorit izraelit, duke thënë se hapat e tij të ardhshëm, do të jenë më të fuqishëm nëse kjo do të ndodhë.

Shefi i Shtabit të Forcave të Armatosura të Iranit, Mohammad Bagheri, tha për televizionin shtetëror se nëse Izraeli hakmerret, përgjigja e Iranit do të ishte shumë më e fuqishme sesa bombardimi gjatë natës.

Irani paralajmëroi gjithashtu, Uashingtonin se mbështetja e hakmarrjes izraelite do të çonte në shënjestrimin e bazave amerikane.

Më herët, misioni i Iranit në OKB citoi dispozitën e Kartës së OKB-së për vetëmbrojtje, dhe tha se vendi e konsideron se çështjen e përfunduar pas breshërisë së tij kundër Izraelit, ndërsa paralajmëroi gjithashtu izraelitët që të mos bëjnë atë që e quajnë “një gabim tjetër”.


Shtuar 14.04.2024 11:46