Rama dënon sulmin e Iranit ndaj Izraelit: Qëndrojmë në solidaritet me popullin izraelit

Pas sulmit të paprecedentë iranian ndaj Izraelit mbrëmjen e djeshme, kryeministri Edi Rama, ka reaguar duke theksuar se Shqipëria mbështet përpjekjen e aleatëve kundër përshkallëzimit të situatës.

“Shqipëria dënon ashpër sulmin e paprecedentë të nisur nga Irani kundër Izraelit, i cili përbën një kërcënim për të destabilizuar rajonin në mënyrë të pakthyeshme. Ne qëndrojmë në solidaritet me popullin izraelit dhe mbështesim plotësisht përpjekjet e partnerëve tanë drejt de-përshkallëzimit. Shqipëria mbron përmbajtjen dhe thekson nevojën kritike për një armëpushim në Gaza, duke u siguruar që të gjithë pengjet të mund të kthehen të sigurt në shtëpi”, shkruan ai.


Shtuar 14.04.2024 13:04