Sulmi iranian/ Ja sa dronë dhe raketa u rrëzuan nga Izraeli dhe partnerët

Irani lëshoi ​​më shumë se 300 dronë dhe raketa në Izrael – 99% e të cilave u rrëzuan, në bashkëpunim me partnerë si SHBA dhe Britania e Madhe.

Kështu njoftoi ushtria izraelite, e cila u shpreh e vendosur për t’ju përgjigjur deri në fund sulmeve të tilla.

Në një konferencë për mediat, zëdhënësi i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Daniel Hagari, tha gjithashtu se disa prej raketave gjatë natës ishin nga Iraku dhe Jemeni.

“Së bashku me Shtetet e Bashkuara dhe partnerë shtesë, ne arritëm të mbronim territorin e shtetit të Izraelit. U shkaktuan shumë pak dëme – ky është rezultat i operacioneve mbresëlënëse të IDF”, tha ai.

Më tej, ai u shpreh se u lëshuan 30 raketa lundrimi, asnjëra prej të cilave nuk shkoi në Izrael, si dhe 120 raketa balistike.

Media amerikane, CNN, duke cituar burime të sigurta thotë se sulmi iranian ndaj Izraelit zgjati rreth pesë orë.


Shtuar 14.04.2024 08:25