23 mijë metra nën ujë, gjenden rrënojat e një luftanije të Luftës së Dytë Botërore

Associated Press raporton se rrënojat e USS Samuel B Roberts janë zbuluar nën 23,000 metra ujë në brigjet e Filipineve nga Caladan Oceanic, një kompani e teknologjisë nënujore.

Anija, e cila mbante një ekuipazh prej 224 vetësh, u mbyt më 25 tetor 1944, në një luftë me marinën japoneze gjatë Betejës së Leyte.

89 marinarë nga Samuel B. Roberts humbën, shumë nga plagët dhe sulmet e peshkaqenëve ndërsa prisnin të shpëtoheshin. Tre anije të tjera amerikane u mbytën gjithashtu atë ditë, duke përfshirë USS Gambier Bay dhe USS Johnston , i cili u zbulua vitin e kaluar nën 21,000 metra ujë nga i njëjti ekip eksploruesish. Mungesa e të dhënave të besueshme për një vendndodhje të mundshme ka penguar një kërkim për të fundit nga katër anijet, USS Hoel .

Shtuar 24.07.2022 09:51