Sateliti i parë prej druri në botë ndërtohet nga studiuesit japonezë

Sateliti i parë prej druri në botë është ndërtuar nga studiues japonezë të cilët thanë se sateliti do të hidhet në një raketë SpaceX në shtator.

Secila anë e satelitit eksperimental të zhvilluar nga shkencëtarët në Universitetin e Kiotos dhe kompania e prerjeve Sumitomo Forestry ka vetëm 10 centimetra.

Krijuesit presin që materiali prej druri të digjet plotësisht kur pajisja të rihyjë në atmosferë, duke siguruar potencialisht një mënyrë për të shmangur gjenerimin e grimcave metalike kur një satelit “i dalë në pension” kthehet në Tokë.

Këto grimca metalike mund të kenë një ndikim negativ në mjedis dhe telekomunikacion, thanë zhvilluesit ndërsa njoftuan përfundimin e satelitit të martën (28 maj).

“Satelitët që nuk janë prej metali duhet të bëhen të zakonshme,” tha në një konferencë shtypi Takao Doi, një astronaut dhe profesor special në Universitetin e Kiotos.

Zhvilluesit planifikojnë t’ia dorëzojnë satelitin të quajtur LignoSat, agjencisë hapësinore JAXA javën e ardhshme.

Ajo do të dërgohet në hapësirë ​​me një raketë SpaceX nga Qendra Hapësinore Kennedy në shtator, e nisur për në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar (ISS), thanë ata.

Nga atje, sateliti do të lëshohet nga moduli japonez i eksperimentit ISS për të testuar forcën dhe qëndrueshmërinë e tij.

“Të dhënat do t’u dërgohen nga sateliti kërkuesve të cilët mund të kontrollojnë për shenja tendosjeje dhe nëse sateliti mund t’i rezistojë ndryshimeve të mëdha të temperaturës,” tha një zëdhënëse e Sumitomo Forestry për AFP të mërkurën.

Gjithashtu të martën, një raketë që mbante një satelit të veçantë të sofistikuar, një bashkëpunim midis Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) dhe JAXA, u nis nga Kalifornia në një mision për të hetuar se çfarë roli mund të luajnë retë në luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Sateliti EarthCARE do të orbitojë rreth 400 kilometra mbi Tokë për tre vjet./albeu.com


Shtuar 29.05.2024 17:12