Pse ndihem i lodhur gjatë gjithë kohës?

Shumica e njerëzve nuk e konsiderojnë lodhjen e përditshme si një punë të madhe. Edhe shumë herë, nuk është kështu. Por nëse lodhja është konstante dhe ndërhyn në jetën tuaj të përditshme, ndoshta është koha ta merrni më seriozisht.

Pse ndihem i lodhur gjatë gjithë kohës?

Ka shumë faktorë që mund të kontribuojnë në ndjenjën e lodhjes që ndjeni. Mund të mos flini mjaftueshëm për shkak të një problemi shëndetësor themelor, si apnea e gjumit ose narkolepsia. Mjeku juaj mund t’ju ndihmojë të kuptoni shkakun e lodhjes tuaj dhe si ta menaxhoni atë.

Këtu janë disa arsye të mundshme pse mund të ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës.

Dieta

Nëse keni tendencë të anashkaloni vaktet, mund të mos merrni kaloritë që ju nevojiten për të ruajtur energjinë tuaj. Boshllëqet e mëdha ndërmjet vakteve mund të shkaktojnë rënie të sheqerit në gjak, duke reduktuar energjinë.

Është e rëndësishme të mos humbisni vaktet gjatë ditës. Ju gjithashtu duhet të hani ushqime të shëndetshme që rrisin energjinë midis vakteve, veçanërisht kur filloni të ndiheni të lodhur. Disa opsione të ushqimit të shëndetshëm përfshijnë banane, gjalpë kikiriku, drithëra të plota, shufra proteinash, fruta të thata dhe arra.

Pse ndihem i lodhur gjatë gjithë kohës? Mungesa e vitaminave

Ndjenja e vazhdueshme e lodhjes mund të jetë gjithashtu një shenjë e mungesës së vitaminave . Kjo mund të përfshijë nivele të ulëta të vitaminës D, vitaminës B-12, hekurit, magnezit ose kaliumit. Një analizë e rregullt e gjakut mund të ndihmojë në diagnostikimin e një defekti.

Mjeku juaj mund të rekomandojë marrjen e suplementeve. Ju gjithashtu mund të rrisni marrjen e ushqimeve të caktuara për të korrigjuar një mangësi në mënyrë natyrale. Për shembull, ngrënia e mishit të viçit dhe mëlçisë mund të ndryshojë mungesën e B-12.


Shtuar 3.01.2022 15:32