Uragani “Ian”, pasojat katostrofike që ai la pas në Florida përmes fotove

Fotot tronditëse të postuara në rrjetet sociale tregojnë shkallën e shkatërrimit që ka lënë pas uragani Ian teksa goditi pjesën jugperëndimore të Floridës të dielën, duke shkaktuar përmbytje historike dhe ndërprerje të energjisë elektrike, shkruan Daily Mail.

Imazhet e zymta para dhe pas tregojnë përmbytjet katastrofike ndërsa stuhia historike po zhvendoset në veri, duke bërë që Virxhinia, Xhorxhia dhe Karolina Veriore dhe Jugore të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme.

Fort Myers ishte një nga zonat që u godit më shumë nga uragani, me foto apokaliptike që tregonin shtëpitë e shkatërruara nga zemërimi i tij ndërsa rrugët u kthyen në lumenj.

Në Sanibel, një ishull në perëndim të Fort Myers dhe në veriperëndim të Napolit, ka pasur përmbytje masive, ku nivelet e ujit arritën më shumë se 3 metra. Erërat arritën një shpejtësi deri në 155 milje në orë, ndërkohë, shkatërruan pemë dhe thyen dritaret e shtëpive në ishull, raporton abcnews.al.

Nivelet e ujit në Fort Myers janë ende jashtëzakonisht të larta më shumë se pesë orë pasi uragani, i cili u reduktua në një stuhi të kategorisë 1 të mërkurën në mbrëmje preku tokën.

Që nga ora 21:00, niveli i ujit ka rënë vetëm rreth 20 cm, që do të thotë se zonat në foto janë ende nën ujë. Ndërkohë, qendra e Fort Myers dhe ishulli Sanibel janë të gjitha të përmbytura, me zyrtarët që tani po përgatiten për të shpëtuar qytetarët  që kanë mbetur të bllokuar.

Ndërkohë, rreth 2 milionë qytetarë kanë mbetur pa energji elektrike.