Rusia dhe Ukraina shkëmbejnë 100 robër lufte

Rusia dhe Ukraina kryen një shkëmbim të burgosurish të dielën me një total prej 100 ushtarësh që u kthyen në vendet e tyre përkatëse, sipas autoriteteve nga të dy vendet.  

Si rezultat i procesit të negociatave, 50 ushtarë rusë të kapur nga Ukraina u kthyen në Rusi, tha në një deklaratë ministria ruse e mbrojtjes. 

Andriy Yermak, kreu i zyrës presidenciale të Ukrainës konfirmoi shkëmbimin, duke thënë se 50 ushtarë ukrainas të kapur nga Rusia u kthyen në shtëpi.  

“Ky nuk është shkëmbimi i fundit. Detyra jonë është të kthejmë të gjithë njerëzit tanë dhe ne do ta përmbushim atë”, tha ai. 

Ky është shkëmbimi i 36-të midis Rusisë dhe Ukrainës që nga fillimi i pushtimit rus në shkallë të plotë, me 1,646 njerëz, ushtarakë dhe civilë të kthyer në shtëpi në Ukrainë, sipas Shtabit të Koordinimit për Trajtimin e të Burgosurve të Luftës në Kiev. /Albeu/


Shtuar 8.01.2023 23:02