PROJEKSIONET/ Hapet “shampanja” në selinë e SPD

Brohoritjet po jehojnë nëpër hollin e Shtabit të Social Demokratëve (SPD) kur parashikimi i fundit, i përditësuar, tregoi që partia kishte arritur përpara konservatorëve.

Jashtë, aktivistët e rinj të partisë e kanë mbajtur barmenin të zënë në stendën e birrës dhe ka një zhurmë të madhe festive.

Por kjo do të jetë një natë e gjatë, dhe rezultatet nuk duket të jenë ato që qendra e majtë shpresonte vetëm një javë më parë.

Projeksionet i japin socialdemokratëve të qendrës së majtë një epërsi të ngushtë në garën për të pasuar kancelaren Angela Merkel. Kandidati i tyre, Olaf Scholz, tha se vendi kishte votuar për ndryshimin dhe se ai ishte gati të formonte dhe drejtonte qeverinë e ardhshme

Kandidati Demokristian (dhe pasardhësi i zgjedhur i zonjës Merkel) Armin Laschet, tha se edhe ai donte të udhëhiqte qeverinë e ardhshme, megjithëse ai pranoi se rezultati i partisë së tij nuk ishte ai që kishte shpresuar.

Të Gjelbrit dolën të tretët në zgjedhje, me FDP-në liberale pas tyre. Me mundësisht tre parti të nevojshme për shumicën, bisedimet e koalicionit pritet të jenë të gjata dhe të vështira.

Mund të presim javë për të mësuar se kush do të jetë udhëheqësi i ardhshëm i Gjermanisë./albeu.com


Shtuar 26.09.2021 20:32