Patrulla izraelite qëllon me bomba drejt fermerëve libanezë

Një patrullë e ushtrisë izraelite lëshoi ​​të enjten tre bomba tymi dhe hapi zjarr në ajër “drejt fermerëve” në fushën Marjeyoun të Libanit, raporton Agjencia Kombëtare e Lajmeve e drejtuar nga Libani.

Një reporter në lëvizjen Hezbollah Al-Manar TV shkroi në Tëitter se ushtarët izraelitë kishin qëlluar me bomba tymi ndaj fermerëve, mbi kokat e tyre. Nga ana tjetër, Izraeli nuk i ka komentuar raportet, informon albeu.com.

Të mërkurën, Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) thanë se 4 raketa ishin qëlluar nga Libani në Izraelin verior, duke mos shkaktuar lëndime. Asnjë grup nuk ka thënë se ka lëshuar raketat.

IDF tha se ata ishin përgjigjur duke goditur “një numër objektivash” në Liban.

Është një nga kufijtë më të tensionuar të rajonit, ku forcat e Izraelit përballen me ato të ushtrisë libaneze dhe Hezbollah të mbështetur nga Irani, dhe paqeruajtësit përpiqen të mbajnë qetësinë.

Disa grupe militante veprojnë në Liban, përfshirë Hezbollahun, i cili zhvilloi një luftë njëmujore me Izraelin në 2006./albeu.com

Shtuar 20.05.2021 15:17