Një javë pas tërmetit, shpëtimet nga rrënojat që dhanë pak shpresë në Turqi

Pavarësisht se shpresa po shuhet se shumë të tjerë të mbijetuar nga tërmeti që tronditi Turqinë dhe Sirinë do të gjenden të gjallë në rrënoja, disa shpëtime të mrekullueshme po ndodhin ende.

Dje, ekipet e shpëtimit nxorrën nga rrënojat e një ndërtese në Hatay, në jug të Turqisë, një foshnjë shtatë muajshe, 139 orë pas tërmetit vdekjeprurës të së hënës.

Diku tjetër në Hatay, një vajzë 12-vjeçare, Cudie, u shpëtua pasi u bllokua për 147 orë.

Media shtetërore raportoi gjithashtu një 13-vjeçar të shpëtuar në Gaziantep të dielën.

Dhe një grua 64-vjeçare u shpëtua nga një ndërtesë e shembur në qytetin Hatay pas 150 orësh nën rrënoja, raporton Reuters. /albeu.com


Shtuar 13.02.2023 12:15