Monitorimi satelitor i BE: Vera 2022, më e nxehta e regjistruar në Europë

Kjo verë ishte më e nxehta e regjistruar në Evropë, sipas të dhënave nga monitorimi satelitor i BE-së, shkruan BBC.

Një seri valësh ekstreme të të nxehtit dhe një thatësirë e gjatë panë qershor, korrik dhe gusht thyen pikën e mëparshme të lartë të temperaturës.

Shërbimi i Ndryshimeve Klimatike Copernicus tha se të dhënat treguan se gushti në Evropë ishte më i ngrohti në histori me “një diferencë të konsiderueshme”.

Në nivel global, studiuesit thonë se gushti ishte i treti më i ngrohtë i regjistruar deri më tani.

Nuk do të jetë befasi për këdo që përjetoi nxehtësinë intensive të kësaj vere në të gjithë kontinentin që rekordi i temperaturës në të gjithë Evropën është thyer me një diferencë të madhe.

Sipas të dhënave nga Copernicus, ky vit ka shënuar një rekord të ri si për verën në tërësi, ashtu edhe për muajin gusht.

Vera ishte 0.4C më e ngrohtë se rekordi i mëparshëm, i vendosur vetëm vitin e kaluar.

Gushti ishte 0.8 C më i ngrohtë se i njëjti muaj në 2018./albeu.com

Shtuar 8.09.2022 16:44