Komandanti i NATO-s: Mbi 200 mijë ushtarë rusë janë vrarë ose plagosur në Ukrainë

Më shumë se 200,000 ushtarë rusë janë vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës në Ukrainë më 24 shkurt 2022.

Shifrat i ka bërë me dije Komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, gjenerali amerikan Christopher Cavoli, duke përcaktuar shtrirjen e luftës të pabesueshme.

Deri më tani, më shumë se 1,800 oficerë rusë janë vrarë ose plagosur dhe Moska ka humbur më shumë se 2,000 tanke, shtoi Cavoli.

Ai vuri në dukje se ushtria ruse gjuan më shumë se 23,000 predha artilerie në ditë.

Sipas Kievit, Rusia ka humbur 152,190 ushtarë që nga fillimi i luftës, përfshirë 820 dje. /albeu.com


Shtuar 4.03.2023 14:53