Greqia nën “pushtetin” e flakëve: Digjen mijëra hektarë pyje, dhjetëra shtëpi kthehen në hi

Prej ditësh shumë rajone të Greqisë janë përfshirë nga zjarre duke djegur mijëra hektarë pyje, shtëpi banimi dhe makina.

Beteja e zjarrfikësve vazhdon me shpërthime të shpërndara   në Rodopoli, Dionysos dhe Stamata , në ishullin e Kretës, Halkidiki, Atikën e Veriut.

Disa shtëpi dhe makina në zonën e Rodopolis janë kthyer në hi. Sipas kryetarit të zonës, Vassilis Kleftakis, 20 shtëpi janë djegur ose janë dëmtuar rëndë.

Ka dëme në shtëpi, pjesa e përparme është e madhe, nuk ka mbaruar akoma, por situata është pak më e mirë. Sapo zjarri të shuhet, ne do të shohim dëmtimin tonë. “Zjarri duhet të shuhet tani” , nënvizoi z. Kalafatelis , duke folur për ERT.

Vassilis Kleftakis foli po ashtu për zjarrvënie të qëllimshme.


Shtuar 27.07.2021 17:30