UEFA dënon Fekir me tre ndeshje

Nabil Fekir, një lojtar i Real Betis, është suspenduar për tre ndeshje nga Komiteti Disiplinor i UEFA-s – sanksioni maksimal që ai mund të merrte për veprimin e tij, i cili është konsideruar si sulm, në duelin e fundit të Europa League kundër Bayer Leverkusen.

Fekir , në minutat e fundit të lojës, trazoi pas një goditjeje të fortë dhe kapi për qafe gjermanin me origjinë turke Kerem Demirbay , i cili e kishte goditur më herët me shkelm dhe u përjashtua nga anglezi Anthony Taylor.

Ky sanksion do të parandalojë që Fekir të jetë në dispozicion të Manuel Pellegrinit për ndeshjet kundër Ferencvaros dhe Celtic Glasgow, si dhe për ndeshjen e parë të ndeshjes së ardhshme evropiane, qoftë në Ligën e Evropës, nëse Betis është e para ose e dyta në grup, ose në Ligën e Konferencave, nëse është e treta, një vend që tashmë është i garantuar të paktën.

Klubi Verdiblanco mund të apelojë sanksionin në Komitetin e Apelit, gjë që me siguri do ta bëjë, dhe në fund në CAS. r.t/albeu.com


Shtuar 15.11.2021 17:31

Tags: ,