A ka Kurti raporte të mira me Osmanin? Grenell replikon me shefin e kabinetit të presidentes (FOTO LAJM)

Ish-emisari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Richard Grenell ka replikuar me, shefin e kabinetit të Vjosa Osmanit, Blerim Velën.

Grenell ka pyetur nëse presidentja e Kosovës e mbështet moszbatimin e marrëveshjes së nënshkruar me Serbinë në SHBA si dhe projektin amerikan për gazsjellësin.

Këtë pyetje Grenell e shtroi pasi Vela i replikoi atij kur tha se presidentja Vjosa Osmani nuk pajtohet me kryeministrin Albin Kurti.

“Pra Vjosa Osmani tani mbështet refuzimin e Marrëveshjeve Ekonomike dhe ofertën e një gazsjellësi për energji të pastër?”, pyeti Grenall.

Vela paraprakisht tha se Grenell po gënjen.

“Si shef i kabinetit të presidentes Vjosa Osmani dua të informoj se Richard Grenell po gënjen kur i referohet deklaratave të Presidentes së Republikës së Kosovës”, shkroi Vela.

Grenell ka thënë se populli i Kosovës i ka dërguar mesazh të fortë kryeministrit, Albin Kurti në zgjedhjet lokale. Ai ka shkruar në Twitter se ky mesazh erdhi pasi Kuri sipas tij ka refuzuar SHBA-në si dhe për shkak se nuk e ka respektuar marrëveshjen e nënshkruar me SHBA-në.

Tutje ai ka shtuar se Vjosa Osmani ia ka bërë ta qartë Amerikës se nuk pajtohet Kurtin.

“Populli i Kosovës i ka dërguar një mesazh të fortë Albin Kurtit se është e papranueshme ta refuzosh SHBA-në, energjinë e rinovueshme të pastër dhe Marrëveshjet e Normalizimit Ekonomik të nënshkruara në Zyrën Ovale. Vjosa Osmani ia ka bërë të qartë edhe SHBA-së se nuk pajtohet me Kurtin”. ka shkruar Grenell./albeu.com/


Shtuar 15.11.2021 17:39