STATISTIKË/ Courtois nuk është kualifikuar në çerek-finale të Championsit që nga koha kur ishte te Atletico

Real Madridi pret ditën e sotme Atalantën në ndeshjne kthyese të fazës së 1/16 në Champions League.

“Galaktikët” janë shumë pranë kalimit në cerek-finale, pas fitores në Itali me rezultatin minimal, 0-1.

Më shumë nga të gjithë këtë kalim në fazën tjetër e dëshiro portiere, Thibaut Courtois.

Belgu nuk ka arritur të prek çerekfinalen që nga viti 2014, kur ishte te Atletico Madrid ndaj AC Milan. Atë kohë, ai dhe skuadra e tij u mposhtën nga Reali në Lisbonë.

Që nga ajo kohë, Courtois nuk arriti të jetë në çerekfinale me Chelsean ose Real Madridin.

Reali rrezikon të mos jetë në tetë më të mirat për vitin e tretë radhazi, por vazhdimësia e Courtois konsiderohet më e gjatë.

Te Chelsea, humbi dy herë nga PSG pra në sezonin 2014/15 dhe 2015/16. Nuk ishin në Ligën e Kampionëve në sezonin 2016/17, derisa në edicionin 2017/18 u mposhtën nga Barcelona.

Pastaj Courtois kaloi te Real Madrid edhe pse arritja e tij ishte kur Cristiano Ronaldo u largua dhe përfundoi dominimi i “Los Blancos” në Evropë.

Në fillim u eliminuan nga Ajax, derisa edicionin e kaluar nga Manchester City.

Tani, Courtois shpreson ta përfundojë këtë ‘mallkim’./albeu.com/


Shtuar 16.03.2021 12:40