Shënoi “lumë” golash ndaj Cambuur, Ajax barazon rekordin 40 vjeçar

Ajax arriti një fitore tjetër bindëse mbrëmë, dhe këtë herë në javën e pestë të Eredivisie Holandeze në Johan Cruijff Arena,teksa mundi me rezultatin e thellë 9-0 skuadrën e  Cambuur. Ekipi nga Amsterdami gjithashtu theu një rekord 40-vjeçar.

Edhe para ndeshjes, ishte e qartë se sa Ajax është favorit kundër një klubi që është pak cilësor, dhe dëshira për gola mbizotëronte.

Pjesën e parë, ekipi vendas e mbylli në avantazh 4: 0, falë golave nga Timber, Berghuis, Mazraoui dhe Neres, dhe në pjesën e dytë, mysafirët u dorëzuan edhe më shumë.

Tadic, Daramy, Haller, Danilo dhe Neres shënuan nga një gol tjetër secili, kështu që tetë golashënues të ndryshëm shënuan në këtë ndeshje sepse vetëm Neres shënoi dy gola.

Është hera e dytë në historinë e Premier League Holandeze që tetë golashënues të ndryshëm kanë shënuar pas 30 gushtit 1981 kur Ajax mposhti De Graafschap 9-1.

Kujtojmë që Ajax është në vendin e parë të Eredivisie me 13 pikë pas pesë raundeve para PSV, e cila ka 12, por edhe një ndeshje më pak. Cambur mban vendin e nëntë.


Shtuar 19.09.2021 09:36