Porto-Sporting kthehet në arenë lufte, 4 kartona të kuq dhe zënka midis të gjithëve

Ndeshja e Portos me Sportingun e Lisbonës u shndërrua në kaos pasi shpërtheu një përleshje me 40 persona që përfshinte lojtarë, trajnerë dhe madje edhe djemtë që kapin topat jashtë fushës.

Në fund të barazimit 2-2 pati një moment të madh polemikash dhe, ndoshta çuditërisht, Pepe i Portos ishte në qendër të tij.

Qendërmbrojtësi nuk ka qenë i panjohur për një shpërthim në fushë gjatë gjithë karrierës së tij dhe ai shkaktoi përleshjen duke u ankuar se ishte kapur nga një këmbë e lartë nga Joao Palhinha.

Lojtarët e tërbuar nga të dyja palët filluan të debatojnë me zyrtarët e ndeshjes dhe mund të ndaheshin vetëm nga stafi i tyre stërvitor.

Stjuardët u përfshinë me lojtarët e topit që i nxisnin lojtarët nga ana anësore.

Në një moment, një grup prej rreth 24 lojtarësh dhe trajnerësh u mblodhën pas portës dhe Paulhinha u shfaq duke rrëmbyer fytyrën e portierit zëvendësues të Porto, Agustín Marchesín, duke bërë që ai të rrëzohej në tokë.

Pasi ish-lojtari i Liverpool-it, Sebastien Coates u përjashtua me karton të kuq gjatë ndeshjes, Paulhinha ishte i pari që u përjashtua pas fishkëllimës së fundit.

Pepe gjithashtu pa të kuq për rolin e tij në aferën me arbitrin që nuk i vlerësoi protestat e tij, portugezi i vetëm shkaktoi një sherr të dytë duke nisur një debat me një nga stafi  i Sporting.

Disa sekonda më vonë, Bruno Tabata i Sportingut mori një karton të kuq pasi u përball me Otavio të Portos, i cili shmangu ndëshkimin falë stafit të tij që e ndaloi atë.

Marchesín mori gjithashtu një karton të kuq në përleshjen që çoi në përplasjen e tij me Paulhinha.

Ishte një fund i keq i një ndeshjeje argëtuese, e cila pa Sportingun të kalonte në epërsi 2-0 përpara se përjashtimi i Coates t’i lejonte Porto të barazonte.

Dhe lufta do të thotë që Porto ruan epërsinë e saj prej gjashtë pikësh në krye të Primeira Liga dhe tani është e pamposhtur në 50 ndeshje në ligë./ h.ll/albeu.com


Shtuar 12.02.2022 12:31