Fillimi i ngadaltë i Juventusit para përballjes me PSG

Torinezët nuk dominojnë më futbollin në Itali, si në vitet e tyre të arta (veçanërisht midis 2012 dhe 2020). Pas pesë javësh të para të Serisë A, bardhezinjtë nuk i kanë hequr ende dyshimet që rëndojnë mbi lojën e prodhuar nga Zonja e Vjetër prej disa sezonesh tashmë.

Një tjetër sezon i vështirë është i paimagjinueshëm për Juven, ku tifozët ëndërrojnë të rikthehen në krye me një ekip që lufton për titullin dhe jo për një vend të katërt.

Juventusi ende nuk është rikthyer në lartësitë që përjetoi në të kaluarën jo shumë të largët (dy finale të Champions League në 2015 dhe 2017, të dyja të humbura). Edhe fitoret (kundër Sassuolos dheSpezias) dukeshin të mundimshme.

Një infermieri e plotë

Në sulm, ndërsa Federico Chiesa është ende në infermieri. Me rekrutimin e Angel di Maria, Juventus tani ka një armë plus për të kthyer një lojë në çdo kohë. Në mesfushë, rikthimi i Paul Pogba, pavarësisht mungesës së tij të përkohshme, duhet t’i lejojë klubit italian të gjejë një lojtar që e njeh shumë mirë për të sjellë njëfarë stabiliteti brenda

Ardhja e Leandro Paredes dhe Arkadiusz Milik gjithashtu duhet t’i japë Massimiliano Allegrit më shumë mundësi kur bëhet fjalë për zgjedhjen e përbërjes së skuadrës për ndeshjet e ardhshme, ndërkohë që shumë lojtarë janë ende në infermieri.

Prandaj Federico Chiesa dhe Paul Pogba, por edhe Wojciech Szczesny, Marley Ake dhe Kaio Jorge. Deklaratat e fundit të trajnerit italian të bardhezinjve nuk ftojnë në asnjë rast optimizëm për momentin. Ndeshja e radhës e Zonjës së Vjetër kundër Paris Saint-Germain këtë të martë, më 6 shtator në orën 21:00 në Champions League, do të na lejojë të dimë më shumë për kapacitetet e kësaj Juve atje për të gjetur nivelet e larta të futbollit italian dhe evropian. /albeu.com/

Shtuar 4.09.2022 17:02

Tags: ,