EURO 2020/ Afër 2.000 tifozë skocezë të infektuar me Covid-19

Tifozët Skocezë kanë rezultuar pozitiv me  Covid në dy javët e fundit pasi kishin marrë pjesë në ndeshjet e Skocisë në kampionatet evropiane të futbollit, në stadium ose në ngjarje kolektive. Këtë e tregojnë vlerësimet nga autoritetet lokale shëndetësore të Shëndetit Publik Skoci (PHS).

Dy të tretat e të infektuarve (1,294) ishin në Londër gjatë ndeshjes Angli-Skoci: 397 ishin në stadiumin Wembley, pjesa tjetër morën pjesë në  festime kolektive midis rrugëve dhe klubeve. Rreth njëqind kishin marrë pjesë në lojërat e ekipit kombëtar Skocez me Kroacinë dhe Republikën Çeke në stadiumin Hampden Park në Glasgow. /albeu.com/


Shtuar 30.06.2021 18:42