Shumë e bezdisshme? Me këto receta natyrale do të shpëtoni nga gëlbazat në kraharor

Gëlbaza është në thelb një substancë e dendur e sekretuar nga mukoza e traktit respirator si një kërcënim për të luftuar infeksionet, për shembull, ftohjet e rënda dhe një sërë problemesh të tjera.

Shkaku i gëlbazës është kryesisht gripi, infeksionet bakteriale ose ftohja. Të paturit shumë gëlbazë mund të çojë në hundë të lëngshme, temperaturë të lartë, dobësi dhe kollë agresive.

Më poshtë jepen disa kura natyrore që mund të merren me këtë problem shpejt dhe në mënyrë efektive:

Xhenxhefil

Është një kurë krejtësisht natyrale dhe antihistamine dhe i pasur me shumë vlera antibakteriale. Më poshtë është receta e përgatitjes së  çajit, i cili është shumë i dobishëm për ju:

Përbërësit:

  • 6-7 feta ginge
  • 1 lugë çaji mjaltë
  • 1 lugë çaji piper i zi kokërr
  • 2 gota me ujë

Vloni ujin dhe shtoni xhenxhefil dhe kokrrat e piperit. Mbulojeni atë dhe lëreni të ziejë për disa minuta. Më pas hiqeni nga nxehtësia, lëreni të ftohet dhe shtojini pak mjaltë. Shijojeni!

Shafran i Indisë

Komponenti aktiv i shafranit të Indisë quhet curcumin, i cili ka shumë veti antibakteriale dhe të trajton problemet e frymëmarrjes:

Përbërësit:

  • 1 lugë çaji shafran
  • ½ një lugë çaji kripë
  • 1 gotë me ujë të ngrohtë

Shtoni shafranin e Indisë në ujë dhe shtoni kripë. Me këtë masë të përftuar bëni gargare për pak minuta, në mënyrë që të siguroheni se keni vrarë bakteret dhe keni trajtuar të gjitha infeksionet që lidhen me frymëmarrjen dhe çdo gëlbazë të pranishëm në sistem.

Uthull molle

Ajo vepron si një nga burimet më të fuqishme antibakteriale, shërben për rregullimin e pH dhe shkatërrimin e gëlbazës.

Bëni gargare më një lugë gjelle uthull dhe pak ujë dhe menjëherë shikoni ndryshimin.

Trajtim me avull

Kjo do të sigurojë lirimin e mukozës dhe trajtimin e mbingarkesës së gjoksit. Ju mund të përdorni dy metoda; të merrni frymë mbi avull ose të përgatitni ujë të mbushur me barishte:

Përbërësit:

  • ½ një lugë çaji trumzë
  • ½ një lugë çaji rozmarinë të thatë
  • 4-5 gota me ujë të vluar

Vetëm shtoni përbërësit në ujë, përkuluni përpara, mbuloni kokën me një peshqir dhe thithni avullin. Bëjeni disa herë në ditë.

Çfarë mund të bëni tjetër?

Kontrolloni mukozën e prodhuar nga trupi, qëndroni larg kimikateve, hani më shumë ushqime me erëza, ndaloni pirjen e duhanit, mos pini asgjë të ftohtë, mos gëlltisni gëlbazën, gargarë me ujë dhe kripë dhe gjithmonë pështyni.

Gëlbaza është ajo gjë e dendur dhe e ngjeshur rreth fytit kur je i sëmurë. Të paktën kështu është kur shumica e njerëzve e vënë re atë. Por a e dini se e keni këtë mukozë gjatë gjithë kohës? Lëkura e mukozës krijon gëlbazë për të mbrojtur dhe mbështetur sistemin e frymëmarrjes. Analiza e gëlbazës, e cila i nënshtrohet ekzaminimit kimik-fizik dhe bakteriologjik, është shumë i dobishëm për marrjen e indikacioneve të rëndësishme për natyrën e sëmundjes së traktit respirator.

Vëzhgimi i thjeshtë i karakteristikave të tij makroskopike (p.sh. erë, ngjyrë dhe qëndrueshmëri) i siguron mjekut të gjitha elementet thelbësore për një klasifikim të përgjithshëm të sëmundjes. Falë këtyre elementeve, mjeku do të jetë në gjendje të përshkruajë një rrugë shërimi. Ekzotektorët janë ilaçe që përdoren për të eliminuar ose zvogëluar sekretimin katarak që prodhohet dhe akumulohet në pemën e frymëmarrjes, ndërsa mucolytics rrit rrjedhshmërinë e gëlbazës, duke lehtësuar eliminimin e saj.

Këto membrana mbrojnë gojën, hundën, fytin, sinuset e hundës dhe mushkëritë. Mukoza është në thelb pjesa e indit që është në kontakt të drejtpërdrejtë me organet që janë në komunikim me mjedisin e jashtëm, si kanali i tretjes dhe traktit respirator (duke përjashtuar kështu organet e sistemit kardio-qarkullues).

Mukoza është ngjitëse, kështu që mund të kapë pluhurin, alergjenët dhe viruset. Kur je i shëndetshëm, mukoza është e hollë dhe më pak e dukshme. Kur jeni i sëmurë ose i ekspozuar ndaj shumë grimcave, ajo mund të bëhet e trashë dhe më e dukshme pasi kap këto substanca të huaja. Meqenëse prodhimi jonormal i gëlbazës paraqet një pengesë shumë të madhe për qarkullimin e ajrit në rrugët e frymëmarrjes, trupi përpiqet në çdo mënyrë për largimin e saj nëpërmjet kollitjeve.

Gëlbaza është një pjesë e shëndetshme e sistemit të frymëmarrjes, por nëse ju bezdis, mund të gjeni mënyra për ta holluar ose hequr atë nga trupi juaj. Prodhimi i tepërt i mukozës është një simptomë e zakonshme e një larmi të madh të sëmundjeve të traktit respirator, si të ftohtit klasik, bronkit kronik ose tuberkulozi. Mukoza e prodhuar nën stimulimin e një inflamacioni merr emrin gëlbazë, sepse ajo është më e bollshme se vlerat normale (deri në 400/500 ml / ditë), por gjithashtu sepse ndryshon përbërja e saj, gjë që e bën atë shumë më të dendur dhe ngjitëse.

 

 


Shtuar 14.01.2022 10:56