Janë të bezdisshëm, si të shpëtoni nga bërrylat e thata

Mund të keni vënë re se bërrylat dhe gjunjët tuaj janë ndër pjesët e trupit që kanë një tendencë për tharje. Veçanërisht bërrylat e thata janë një simptomë shumë e zakonshme. Mund të shkaktohet nga shkaqe të ndryshme, si ndryshimet e motit, mungesa e hidratimit apo acarimet nga disa pëlhura apo produkte kozmetike.

Hulumtimet kanë treguar se lëvozhga e avokados është e pasur me antioksidantë, si karotenoide, fenole dhe flavonoidë, të cilët mbrojnë trupin nga inflamacioni. Avokadot gjithashtu përmbajnë vitaminë E, magnez dhe lecithin, elementë që gjithashtu ushqejnë dhe hidratojnë lëkurën.

Shtresa e jashtme e lëkurës i përthith lehtësisht këta përbërës duke kontribuar në formimin e lëkurës së re.

Shtuar 19.02.2022 14:56