Zyrtarët: Rusia nis sulmin e dytë me raketa hipersonike

Forcat ruse kanë kryer një sulm të dytë me raketa hipersonike kundër objektivave ukrainas, tha ministria e mbrojtjes e Moskës.

Zyrtarët thanë se sulmi, duke përdorur sistemin e ri raketor Kinzhal të Rusisë, shkatërroi një vend depozitimi karburanti në jug të vendit.

“Kinzhal… Raketat balistike hipersonike shkatërruan një vend të madh magazinimi për karburantet dhe lubrifikantët e forcave të armatosura ukrainase pranë vendbanimit Kostyantynivka në rajonin e Mykolaiv”, thanë zyrtarët.

BBC nuk mund ta verifikojë në mënyrë të pavarur këtë pretendim, megjithëse do të shënonte ditën e dytë radhazi në të cilën Rusia ka shënjestruar vendet ukrainase me armë të tilla nëse është e vërtetë.

Zyrtarët rusë thonë se Kinzhal mund të godasë një objektiv deri në 2,000 km (1,240 milje) larg dhe të fluturojë më shpejt se 6,000 km/h (3,728 mph).

Shtuar 20.03.2022 10:46