Zgjedhjet 2024, Trump do rikandidojë për president, zbulohet emri i përfolur për zv-Presidente

Donald Trump ka pasur gjithnjë ambicien e tij për të kandiduar për t’u rizgjedhur President i SHBA-ve në zgjedhjet e 2024 dhe së bashku me aleatët e tij janë duke u përpjekur të krijojnë skuadrën e duhur për t’i çuar drejt fitores.

Sipas mediave ndërkombëtare Trump madje ka zgjedhur edhe kandidaten për zv-Presidente dhe ajo përflitet të jetë Republikania e Nju Jorkut, Elise Stefanik.

Ajo shihet si një kandidate e mundshme, ndërsa lajmi vjen në një kohë kur flitet se edhe ish-zëvendëspresidenti i tij, Mike Pence, mund të bëjë një ofertë të tijën për Shtëpinë e Bardhë, pavarësisht nëse Trump kandidon apo jo.

 

 

“Emri i saj është përfolur në qarqe pranë tij si një zëvendëspresidente e mundshme”, tha Ruddy për CNN.

“Dhe ka një ndjenjë mes shumë njerëzve në anën republikane se ata duhet të kenë një grua këtë herë”, shtoi ai më tej.

Stefanik, e cila përfaqëson distriktin më verior të Kongresit të Empire State, pa që profili i saj kombëtar i GOP të rritet në qiell që kur u zgjodh si e moderuar.

3fmajviw

Pas marrjes së detyrës në vitin 2015 dhe zëvendësimit të kritikes së Trump, Rep. Liz Cheney nga Ëyoming si Kryetare e Konferencës Republikane të Dhomës së Përfaqësuesve, pozicioni nr. 3 në GOP të Dhomës së Përfaqësuesve, ajo ka kultivuar gjithashtu një marrëdhënie të ngushtë me ish-presidentin.

Tani në bisedat në resortin Mar-a-Lago të Trump për një ofertë të mundshme për kandidim në vitin 2024 thuhet se më shpesh përfshihet edhe emri i Stefanik.

Ish-presidenti do të përfitonte nga zgjedhja e një gruaje si kandidate e tij, veçanërisht një besnike ndaj tij dhe pikëpamjeve të tij si Stefanik, thuhet se argumentojnë mbështetësit e saj.

“Ka një pjesë të Trump që mendon se ka nevojë për një zv-presidente femër. Ai definitivisht e pëlqen atë, me gjasë për shkak të asaj se sa e paqartë është ajo ndaj tij”, tha një këshilltar për CNN.

Një tjetër këshilltar thuhet se tregoi se ish-presidenti do të anojë drejt një kandidateje femër në çdo mënyrë.

“Unë e shoh Trumpin duke bindur veten se duhet të zgjedhë një femër për ta ndihmuar me problemin e tij të grave të lëna në periferi”, tha ai./albeu.com


Shtuar 26.05.2022 17:11