Anëtarësimi në NATO, Zelensky: Ngërçi nuk është një opsion për Ukrainën

Volodymyr Zelensky ka këmbëngulur se “ngërçi nuk është një opsion” për Ukrainën, ndërsa ai foli përsëri për mundësinë e anëtarësimit të vendit të tij në NATO.

Duke folur në një konferencë digjitale të drejtuar nga Financial Times, presidenti ukrainas tha se vendi i tij kishte humbur tashmë “shumë njerëz për të lënë thjesht territorin tonë”, duke shtuar se Ukraina duhet të arrijë “kontrollin e plotë të të gjithë territorit tonë”.

Zelensky tha gjithashtu se aleanca ushtarake e NATO-s duhet ta ftojë Ukrainën të anëtarësohet nëse dëshiron, duke shtuar se “nuk ka nevojë të humbim kohë në diskutimin e pranimit të saj”.

Rusia ka kundërshtuar prej kohësh idenë e anëtarësimit të Ukrainës në NATO. Ajo beson se aleanca ushtarake ka hyrë në zonën e saj të ndikimit politik duke pranuar anëtarë të rinj nga Evropa Lindore – dhe mendon se pranimi i Ukrainës do ta sillte NATO-n në oborrin e saj.

Presidenti ukrainas kishte thënë më parë se ai pranoi se vendi i tij nuk mund të anëtarësohej në aleancë, duke thënë: “Është e qartë se Ukraina nuk është anëtare e NATO-s. Ne e kuptojmë këtë.”

Presidenti i Ukrainës tha gjithashtu se ishte “shumë i lumtur” që Boris Johnson është ende kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar, pasi kryeministri u përball me një votëbesimi të hënën./albeu.com

Shtuar 7.06.2022 13:43