Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njëjtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë.

Sipas një njoftimi nga autoriteti i menaxhimit të fatkeqësive (AFAD), në rrjetin social X, lëkundjet janë regjistruar në orën 11:22 me orën lokale dhe epiqendra ishte në rajonin Goksun.

Epiqendra e tërmetit ishte në një thellësi prej 8.48 kilometrash.

Kujtojmë se në provincën e Kahramanm araş më 6 shkurt, një tërmete me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë shkaktoi një tragjedi me mbi 55 mijë viktima.

Lëkundjet, u ndjenë në 11 provinca të Turqisë, por shkaktuan viktima dhe në Sirinë veriore.


Shtuar 23.09.2023 18:46

Tags: ,