Tërmet me magnitudë 8.2 në Gadishullin e Alaskës, alarm për cunam

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8.2 goditi Gadishullin e Alaskës të mërkurën vonë, duke shkaktuar alarm për cunam në rajon, thanë autoritetet.

Shërbimi Gjeologjik Amerikan (USGS) tha se tërmeti, i cili ra në orën 10:15 të darkës, ishte në një thellësi prej 35 km.

Në Alaskë, Qendra Kombëtare e Paralajmërimit të Cunamit (NTËC) lëshoi paralajmërime për pjesët jugore, Gadishullin dhe zonat bregdetare të Paqësorit nga Hyrja Hinchinbrook në Unimak Pass.

Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësor (PTËC) lëshoi një paralajmërim për shtetin amerikan të Haëaiit dhe territorin amerikan të Paqësorit Guam.

NTËC tha se po vlerësonte nivelin e rrezikut nga cunami për zonat e tjera bregdetare të Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë të Paqësorit./albeu.com


Shtuar 29.07.2021 09:09