Përmbytjet në Kentaki, shkon në 37 numri i të vdekurve, qindra të zhdukur

Të paktën 37 persona kanë vdekur tani nga përmbytjet në Kentakin lindor, ndërsa rajoni po përgatitet për më shumë reshje. Të paktën gjashtë fëmijë, përfshirë katër vëllezër e motra, të moshës një deri në tetë, të cilët thuhet se u morën nga duart e prindërve të tyre, janë në mesin e të vdekurve.

Sipas BBC, Guvernatori i Kentakit, Andy Beshear tha se numri i të vdekurve do të vazhdojë të rritet pasi “qindra” mbetën të pagjetur. Më shumë se 12,000 familje kanë mbetur pa energji elektrike dhe qindra shtëpi dhe biznese janë përmbytur.

“Shumë njerëz kanë vetëm rrobat e trupit. Gjithçka është e shkatërruar”.-tha Beshear.

Dëmtimi i rrugëve, urave dhe infrastrukturës tjetër do të kushtojë miliona për t’u riparuar, tha guvernatori të hënën. Beshear, i cili vizitoi disa nga lagjet më të goditura gjatë fundjavës, tha se kishte parë shtëpi të shkatërruara dhe shkolla të shkatërruara.

Vendasit e zhvendosur janë strehuar në parqe shtetërore, kisha dhe shtëpi të lëvizshme të sjella nga shteti. Rreth 300 njerëz janë në strehimore, thonë zyrtarët.

Qarkullimi gjatë natës është mbyllur në dy qarqe të shkatërruara mes raporteve dhe rrezikut për vjedhje të banesave të braktisura për momentin.

“Unë e urrej të vendos një shtetrrethim, por grabitja nuk do të tolerohet absolutisht. Miqtë dhe fqinjët tanë kanë humbur kaq shumë, ne nuk mund të qëndrojmë pranë dhe t’i lejojmë ata të humbasin atë që kanë mbetur.” shkroi një zyrtar për qarkun Breathitt në Facebook të dielën në mbrëmje.

Një nga të vdekurit ishte Eva Nicole Slone, 50 vjeçe, e cila kishte dalë në stuhinë në kontenë Knott të enjten për të kontrolluar një fqinj të moshuar. Trupi i Slone u gjet të nesërmen pranë shtëpisë së saj, tha vajza e saj për gazetën Lexington Herald Leader. Katër fëmijë, dy, katër, gjashtë dhe tetë vjeç, vdiqën në Knott County pasi shtëpia e tyre me rimorkio u përmbyt.

Presidenti Joe Biden i ka shpallur përmbytjet “një fatkeqësi të madhe” dhe ka urdhëruar ndihmën federale për të ndihmuar shpëtimtarët lokalë./albeu.com

Shtuar 2.08.2022 09:15

Tags: