Në bisedën e fundit Scholz i kërkoi Putinit një zgjidhje diplomatike për konfliktin në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz i ka kërkuar presidentit rus Vladimir Putin që të gjejë një zgjidhje diplomatike për konfliktin e Ukrainës sa më shpejt të jetë e mundur, “duke përfshirë një tërheqje të trupave ruse”, kur dy liderët folën së fundmi.

Zëdhënësi i Scholz tha se kancelari dënoi veçanërisht sulmet ajrore ruse kundër infrastrukturës civile në Ukrainë dhe theksoi vendosmërinë e Gjermanisë për të mbështetur Ukrainën në sigurimin e aftësisë së saj mbrojtëse kundër agresionit rus.

Kremlini tha se Putin i tha Scholz-it se linja gjermane dhe perëndimore në Ukrainë ishte “shkatërruese” dhe i kërkoi Berlinit të rimendonte qasjen e tij. Leximi i thirrjes shërbeu për të nënvizuar hendekun midis Rusisë dhe qeverive perëndimore mbi Ukrainën, edhe pse Moska dhe Uashingtoni kanë thënë në 24 orët e fundit se janë të hapura në parim për bisedime.

“Vëmendja tërhoqi vijën shkatërruese të shteteve perëndimore, përfshirë Gjermaninë, të cilat po pompojnë regjimin e Kievit me armë dhe po trajnojnë ushtrinë ukrainase. E gjithë kjo, si dhe mbështetja gjithëpërfshirëse politike dhe financiare për Ukrainën, çon në faktin se Kievi e refuzon plotësisht idenë e çdo negociate.”- thuhej në deklaratën e Kremlinit.


Shtuar 2.12.2022 14:04