NATO: Rreth 12,000 civilë u evakuuan nga Afganistani brenda një jave

Rreth 12,000 të huaj dhe afganë që punojnë për ambasadat dhe organizatat ndërkombëtare të ndihmës janë evakuuar nga Afganistani që kur talebanët morën kontrollin mbi Kabulin të dielën, tha një zyrtar i NATO -s të Premten.

“Procesi i evakuimit është i ngadalshëm, pasi është i rrezikshëm sepse ne nuk duam asnjë lloj përplasjeje me anëtarët talebanë ose civilët jashtë aeroportit”, tha ai për Reuters në kushte anonimati.

Mes kaosit dhe raporteve të dhunës talebane, vendet perëndimore po përpiqen të shpejtojnë evakuimin pasi morën kontrollin e vendit rreth një javë më parë.

Talibanët kanë mohuar përgjegjësinë për kaosin në aeroportin e Kabulit, i cili është i rrethuar nga mijëra njerëz të dëshpëruar që kërkojnë të largohen nga vendi, duke thënë se Perëndimi mund të ketë një plan më të mirë evakuimi.

Të paktën 12 persona janë vrarë në dhe përreth aeroportit që nga e diela, sipas zyrtarëve të NATO -s dhe talebanëve./albeu.com


Shtuar 21.08.2021 10:13