“Mund t’i kërkohen rezultate pas 10 apo 15 vjet përvojë si trajner”, ish-lojtari i Juves i del në mbrojtje Pirlos

Lilian Thuram ngul këmbë se kritikat ndaj trajnerit të Juventusit, Andrea Pirlo janë qesharake, sepse sipas tij, nuk mund të pritet që Pirlo të jetë trajner i shkëlqyeshëm në sezonin e tij të parë.

“Unë mendoj se kritikat ndaj Pirlos janë për të qeshur me të vërtetë, sepse besoj se ai mund të bëhet trajner i shkëlqyer, ashtu siç ishte lojtar i shkëlqyer, por i duhet kohë”, ka thënë për “Sky Sport Italia” ish-mbrojtësi i Juventusit dhe Francës. “Nuk mund të bëheni lojtar i shkëlqyeshëm në edicionin e parë në nivel profesional, as kuzhinier ose gazetar i shkëlqyer, pasi gjithçka kërkon kohën e vet. Kështu që nuk mund të presësh që Pirlo të jetë një trajner i shkëlqyer në sezonin tij të parë. Mund t’i kërkohen rezultate pas 10 apo 15 vjet përvojë si trajner. Zidane kur u emërua nga Reali, nuk ishte përvoja e tij e parë si trajner. Ai kishte punuar me ekipin e të rinjve si dhe ishte ndihmës i Carlo Ancelottit e Jose Mourinhos”, ka theksuar Thuram.


Shtuar 13.04.2021 19:41