Lavrov: Perëndimi nuk ka arritur të izolojë Rusinë

Ministri i Jashtëm i Rusisë ka pohuar se përpjekjet e Perëndimit për të “izoluar” vendin e tij kishin dështuar plotësisht dhe Moska po ndërtonte marrëdhënie më të forta me vendet në Afrikë, Lindjen e Mesme, Azi-Paqësor dhe gjetkë.

“Sot ne mund të pohojmë se planet e Perëndimit për të izoluar Rusinë duke na rrethuar me një kordon sanitar kanë qenë një fiasko,” u tha Sergei Lavrov diplomatëve rusë në një event në ministrinë e tij pas kthimit nga një turne gati njëjavor në Afrikë.

“Pavarësisht orgjisë anti-ruse të orkestruar nga Uashingtoni, Londra dhe Brukseli, ne po forcojmë marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë në kuptimin më të gjerë të këtij koncepti me shumicën ndërkombëtare”, tha ai.

Kujtojmë se Rusia ka bërë përpjekje të bashkërenduara për të siguruar lidhje më të ngushta me Kinën, Indinë, kombet arabe dhe afrikane dhe të tjerë që janë përmbajtur nga bashkimi me sanksionet ekonomike gjithëpërfshirëse, ndërsa bëri thirrje për bisedime paqeje midis Moskës dhe Kievit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova tha sot se Rusia do të ndjekë nga afër çdo lëvizje të Shteteve të Bashkuara për të vendosur armë hipersonike në Japoni, duke thënë se kjo “do të thotë për ne një ndryshim cilësor në situatën e sigurisë rajonale”.

Ajo dukej se po i përgjigjej një raporti në gazetën japoneze Sankei që sugjeronte se Uashingtoni mund të vendoste armë hipersonike me rreze të gjatë dhe Tomahawks në Japoni, mes tensioneve në rritje me Kinën./albeu.com


Shtuar 10.02.2023 19:45