Ky shtet “shkundet” nga tërmeti 6.1 ballësh, dëri më tani 5 të vdekur

Irani Jogor është “shkundër” nga seri tërmetesh mëngjesin e kësaj të shtunë, duke shkaktuar të paktën 5 viktima dhe duke shkaktuar dëme në dhjetëra banesa.

Tërmetet, duke përfshirë dy me magnitude 6.1 ballë  goditën perëndimin e qytetit port Bendar Abbas në provincën e Hormozgan, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA.

I pari tronditi një zonë në veri të qytetit të Dezhgan pak pas orës 2:00 të mëngjesit përpara se një tërmet 5.7 të godiste dy orë më vonë, i ndjekur shpejt nga tërmeti i tretë me magnitudë 6.1./albeu.com