Gjermania mesazh të qartë Kinës: Keni përgjegjësi për paqen në botë, mos i jepni armë Rusisë

Ministrja e Jashtme Gjermanisë ka paralajmëruar Kinën se ajo është përgjegjëse për paqen botërore dhe nuk duhet të dorëzojë armë në Rusi.

Annalena Baerbock u tha gjithashtu diplomatëve kinezë në samitin e sigurisë të javës së kaluar në Mynih se vendi nuk duhet të dërgojë mallra me përdorim të dyfishtë në Moskë.

Mallrat me përdorim të dyfishtë janë ato që mund t’i shërbejnë një qëllimi ushtarak ose civil dhe janë shumë të rregulluara.

Kjo vjen pasi Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi Kinën të shtunën se do të ketë pasoja nëse Pekini mbështet Rusinë në pushtimin e saj të Ukrainës.

Blinken i tha homologut të tij kinez Wang Yi se Uashingtoni ishte i shqetësuar se Kina po konsideronte furnizimin me armë Rusisë.

Kina u përgjigj sot duke thënë se SHBA “nuk është në gjendje të bëjë kërkesa” ndaj saj. /albeu.com


Shtuar 20.02.2023 18:23