Gjermania: Kina duhet të gjykohet nga veprimet dhe jo nga fjalët

Ministri gjerman i Mbrojtjes ka reaguar sot me skepticizëm ndaj propozimit kinez për armëpushim për luftën në Ukrainë.

“Kur dëgjoj raporte, dhe nuk e di nëse janë të vërteta, sipas të cilave Kina mund të planifikojë të furnizojë Rusinë me drone kamikaze, duke paraqitur në të njëjtën kohë një plan paqeje, atëherë sugjeroj që të gjykojmë Kinën nga veprimet e saj dhe jo fjalët e tij”, tha Boris Pistorius për transmetuesin publik Deutschlandfunk.

SHBA dhe Gjermania e kanë paralajmëruar më parë Kinën që të mos dorëzojë armë në Rusi.

Sipas raporteve të fundit, Pekini dhe Moska thuhet se po negociojnë blerjen e 100 dronëve sulmues, të cilët mund të dorëzohen në prill./albeu.com


Shtuar 26.02.2023 13:00