Dëbimi i 8 diplomatëve, krizë e re mes NATO-s dhe Rusisë

Nëse ka ndonjë gjë për të cilën NATO dhe Rusia bien dakord është fakti që marrëdhënia e tyre është në pikën më të ulët që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë. Sidoqoftë, stereotipi kundërshtohet vazhdimisht, pasi çdo ngjarje e re ftoh edhe më shumë marrëdhënien e tyre.

Ndërkohë tetë diplomatë rusë janë dëbuar me akuzën e spiunazhit, duke përgjysmuar misionin rus në Bruksel. Pikërisht si ndodhi tre vite më parë si pasojë e helmimit në Mbretërinë e Bashkuar të ish spiunit rus Sergei Skripal, NATO ka shumëfishuar masat kundër Moskës. Shpjegimi zyrtar thotë se ata ishin zyrtarë të shërbimit sekret rus.

Duke shpjeguar vendimin, sekretari i përgjithshëm i tij, Jens Stoltenberg, tha dje se tetë diplomatët rusë “ishin agjentë të padeklaruar të shërbimit sekret rus”.  Një rritje në aktivitetet dashakeqe të Rusisë, kështu që ne duhet të jemi vigjilentë. ”

Duke folur për zhvillimet e fundit, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peshkov tha  se “ekziston një kontradiktë e qartë midis deklaratave të bëra nga përfaqësuesit e NATO -s në lidhje me dëshirën e tyre për të normalizuar marrëdhëniet me vendin tonë dhe veprimet e tyre”.

Zëdhënësi i Vladimir Putin u shfaq pesimist. “Këto akte (domethenë dëbimet e fundit) kanë minuar mundësinë e normalizimit të marrëdhënieve dhe rifillimin e dialogut me NATO -n. Në fakt, këto perspektiva janë minuar pothuajse plotësisht,” tha ai.

Sidoqoftë, Dmitry Peshkov la të hapur mundësinë e një takimi midis Presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij amerikan Joe Biden në samitin e ardhshëm të G20 në Romë. Ai shtoi se Vladimir Putin ende nuk ka vendosur nëse do të marrë pjesë në samitin e G20 personalisht, pasi kjo do të varet nga “situata e përgjithshme epidemiologjike”.

Samiti i G20 do të mbahet më 30 dhe 31 tetor, dhe tema kryesore do të jetë Afganistani./albeu.com/


Shtuar 8.10.2021 12:47