Rusia po ndërton centralin e parë bërthamor të Azisë Qendrore në Uzbekistan

Rusia do të ndërtojë një termocentral bërthamor në Uzbekistan, projekti i parë i këtij lloji në Azinë Qendrore post-sovjetike, tha Presidenti i Uzbekistanit, Shafkat Mirziyoyev gjatë një takimi me presidentin rus Vladimir Putin.

Marrëveshja për ndërtimin e centralit bërthamor, nëse zbatohet, do të nxirrte në pah aftësinë e Rusisë për të eksportuar jo vetëm energji, por edhe produkte të teknologjisë së lartë, në një kohë kur Perëndimi po rrit presionin mbi të përmes sanksioneve.

Mirziyoyev tha gjithashtu se Tashkenti (kryeqyteti i Uzbekistanit) ishte i interesuar të blinte më shumë naftë dhe gaz nga Rusia.

Presidenti i Uzbekistanit e quajti vizitën e Putinit “historike”.

Ai paralajmëron fillimin e një epoke të re në bashkëpunimin e përgjithshëm strategjik dhe marrëdhëniet midis dy vendeve tona.

Putin, nga ana e tij, e përshkroi Tashkentin si një “partner strategjik dhe aleat të besueshëm”.

Sipas dokumenteve të lëshuara nga Kremlini, kompania shtetërore ruse e energjisë bërthamore Rosatom do të ndërtojë gjashtë reaktorë bërthamorë, secili me një kapacitet prej 55 megavat, në Uzbekistan, një projekt në shkallë më të vogël se 2.4 gigavat i rënë dakord në 2018 dhe mbetet për t’u përfunduar.

Nuk ka centrale bërthamore në asnjë nga pesë ish republikat sovjetike të Azisë Qendrore, megjithëse Uzbekistani dhe Kazakistani fqinj, vende me rezerva uraniumi, kanë pretenduar prej kohësh se u duhen për ekonomitë e tyre në rritje.

Megjithatë, ky projekt në Kazakistan mund të vazhdojë vetëm pasi të mbahet një referendum, i cili ende nuk është caktuar./albeu.com


Shtuar 27.05.2024 19:43