Çfarë rëndësie ka për Putinin tregtari famëkeq i armëve?

Shkëmbimi i basketbollistes ruse Brittney Greiner me një tregtar famëkeq rus të armëve, Viktor Bout, ka habitur shumë ndërkombëtarët, duke nxitur pyetjen se pse Moska duhet të rikthejë në Rusi një qytetar të dënuar për krime të rënda.

Si mundet një njeri të jetë kaq i rëndësishëm për Moskën, saqë për dekada të tëra ka kërkuar lirimin e tij dhe pavarësisht se sipas tyre është thjesht një pilot dhe tregtar i pafajshëm dhe i pafat, siç pretendonte ai?

Kush është ky njeri që është kaq i çmuar për Vladimir Putin ?

Ai akuzohet nga shumë analistë dhe hetues të OKB-së për shitjen e armëve në të gjithë Afrikën gjatë viteve 1990 dhe fillim të viteve 2000, gjë që ai e ka mohuar. Ka pasur edhe akuza se ai ka armatosur edhe Al Kaedën. Madje është bërë një film për rastin e tij, i titulluar “Lord of War” dhe me protagonist Nicolas Cage.

Njeriu që u bë i njohur si “Tregtari i vdekjes” bëri 14 vite në burg dhe u ekstradua në Shtetet e Bashkuara falë një operacioni të Agjencisë Amerikane të Zbatimit të Drogës: Agjentët amerikanë pretenduan se ishin terroristë kolumbianë që pranuan t’i furnizonin me armë për të vrarë amerikanët.

Bout, përveçse pilot dhe biznesmen, ishte edhe përkthyes. Por ka pretendime se ai punoi për shërbimet sekrete ruse dhe u bë i dobishëm për to në furnizimin me armë në mbarë botën për të çuar përpara qëllimet gjeopolitike të Moskës.

Ai gjithashtu besohet se ka shërbyer së bashku me rusë që tani janë njerëzit shumë të afërt të Putinit. Ky është një njeri për të cilin shumë rusë të zakonshëm kanë dëgjuar dhe ai sigurisht ka një rëndësi të madhe për elitën ruse.

Yevgeny Prigozhin, themeluesi i kompanisë mercenare Ëagner, përshëndeti kthimin e Bout: “Urime Victor Bout. Dhe unë jam shumë i lumtur për të”, tha Prigozhin, një aleat i ngushtë i Putin.

Shtypi rus mirëpriti të premten kthimin e Bout në Rusi, duke lavdëruar, si zakonisht, presidentin rus që ka sukses kudo dhe gjithmonë.

Siç thekson CNN, kjo është me të vërtetë një fitore për Putin, por një fitore që vjen me çmimin e ekspozimit të dobësisë së tij dhe nevojës së tij për të mbajtur të lumtur elitën ushtarake ku ai mbështetet.

/albeu.com


Shtuar 9.12.2022 14:22