A po përgatitet Rusia për një kundërsulm të madh ukrainas? Çfarë zbuluan imazhet satelitore

Një vendpushim plazhi i mbushur me fortifikime. Një rrugë kryesore e mbushur me antitanke. Analiza satelitore nga BBC Verify ka zbuluar disa nga mbrojtjet e gjera të ndërtuara nga Rusia ndërsa përgatitet për një kundërsulm të madh ukrainas.

Pas muajsh ngërçi, sulmi i pritshëm ka të ngjarë të jetë një provë vendimtare për Ukrainën, pasi ajo kërkon të provojë se mund të arrijë përfitime të rëndësishme në fushën e betejës me armët që ka marrë nga Perëndimi.

Duke ekzaminuar qindra imazhe satelitore, BBC ka identifikuar disa pika kyçe në ndërtimin e konsiderueshëm të llogoreve dhe fortifikimeve të tjera në Ukrainën jugore që nga tetori.

Këto katër lokacione ofrojnë një pasqyrë se çfarë pret Rusia nga kundërsulmi dhe çfarë mbrojtjeje mund të hasin forcat ukrainase.

  1. Bregdeti perëndimor i Krimesë

E pushtuar nga Rusia në vitin 2014, Krimea ishte e njohur më parë për vendpushimet e saj në plazh.

Tani, në vend të shezlloneve dhe cadrave të diellit, vija bregdetare që shtrihet për 15 milje (25 km) është e mbushur me struktura mbrojtëse të instaluara nga trupat ruse.

Imazhi më poshtë tregon të vetmin plazh me rërë të hapur në bregun perëndimor pa mbrojtje natyrore si shkëmbinjtë apo kodrat.

Së pari, ka “dhëmbët e dragoit” përgjatë bregut: blloqe betoni në formë piramide, të krijuara për të bllokuar rrugën e tankeve dhe automjeteve të tjera ushtarake.

Pas tyre është një linjë llogore, duke siguruar mbrojtje nga sulmet e ardhshme. Disa bunkerë gjithashtu mund të dallohen përgjatë llogoreve.

Oxhaqet e drurit, makineritë gërmuese dhe depot e “dhëmbëve të dragoit” përgjatë bregut sugjerojnë se puna ndërtimore ishte ende në progres kur imazhi u bë në mars.

Disa ekspertë ushtarakë sugjerojnë se mbrojtja ka të ngjarë të jetë një masë paraprake, sesa një shenjë se Rusia po pret një sulm nga deti, pasi Ukraina ka pak kapacitet detar.

Analistja e inteligjencës Layla Guest thotë: “Fortifikimet ka të ngjarë të jenë në vend për të penguar çdo operacion të guximshëm ukrainas për të sulmuar Krimenë nëpërmjet detit dhe jo tokës”.

Fortifikimi i plazhit është vetëm një shembull i një rrjeti të gjerë llogoresh, siç tregohet nga pikat e zeza në hartën më poshtë, bazuar në punën e analistit Brady Africk.

BBC Verify ka qenë në gjendje të identifikojë vende të tjera kyçe të fortifikimit duke identifikuar vendndodhjet individuale të kanaleve nga videot në mediat sociale.

Pasi u zbulua një vendndodhje e saktë, atëherë ishte e mundur të gjurmohej një rrjet i tërë kanalesh duke përdorur imazhe satelitore.

  1. Tokmak

Qyteti i vogël i Tokmak shtrihet në një rrugë kyçe në juglindje të vendit që forcat ukrainase mund të duan të përdorin për të shkëputur Krimenë nga territoret e tjera të kontrolluara nga Rusia.

Ka pasur raportime se civilët ukrainas janë shpërngulur për ta kthyer qytetin në një kështjellë ushtarake. Kjo do t’u siguronte ushtarëve akses në furnizime dhe një bazë për t’u tërhequr.

Imazhi satelitor i mësipërm tregon se një rrjet llogore në dy rreshta është hapur në veri të Tokmak, drejtimi nga i cili do të duhej të sulmonte Ukraina.

Pas këtyre llogoreve është një unazë e mëtejshme fortifikimesh rreth qytetit, me tre shtresa mbrojtëse që mund të shihen qartë në këtë imazh satelitor nga afër.

Pjesa e sipërme e imazhit satelitor tregon një hendek antitank. Këto janë zakonisht të paktën 2.5 m të thella dhe të dizajnuara për të kapur çdo tank armik që përpiqet të kalojë.

Pas hendekut janë disa rreshta “dhëmbësh drago”i dhe një rrjet tjetër llogore.

Por forcat ukrainase ka të ngjarë të përballen me kurthe të tjera.

Ka shumë të ngjarë që minat të jenë fshehur edhe midis tre linjave mbrojtëse të Tokmak, thotë Mark Cancian nga Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

“Fushat e minuara janë një pjesë standarde e çdo mbrojtjeje dhe rusët i kanë përdorur ato gjerësisht gjatë gjithë luftës.”

“Këtu ato do të jenë të mëdha dhe të fshehura më mirë, duke ngadalësuar sulmet ukrainase në mënyrë që elementë të tjerë luftarakë, si artileria dhe këmbësoria, të mund të godasin forcat sulmuese.”

BBC Verify ka zbuluar gjithashtu se tre qytete të tjera pranë Tokmak janë fortifikuar në mënyrë të ngjashme.

  1. Autostrada E105

Një linjë hendeqesh dhe llogoresh antitank tani kalon përgjatë një shtrirjeje prej 22 miljesh (35 km) të autostradës kryesore E105, në perëndim të Tokmak.

E105 është strategjikisht i rëndësishëm, duke lidhur Melitopolin e mbajtur nga Rusia në jug me qytetin verior të Kharkiv, të mbajtur nga Ukraina. Përgjatë së njëjtës rrugë është Zaporizhzhia, e cila mund të jetë objektivi i një kundërofensivë të Ukrainës.

Pala që kontrollon E105 mund të lëvizë lehtësisht rreth trupave nëpër rajon.

Nëse forcat ukrainase përpiqen të përdorin këtë rrugë, Rusia ka të ngjarë ta shënjestrojë atë me artileri të rëndë nga prapa mbrojtjes së tyre. Pozicioni i Rusisë është gjithashtu në rrezen e një rruge tjetër aty pranë – T401 – e cila gjithashtu mund të jetë në shënjestër.

“Rusët janë të shqetësuar për njësitë e blinduara ukrainase të ndërtuara së fundmi. Nëse këto njësi mund të hyjnë në një autostradë kryesore, ata mund të lëvizin shumë shpejt,” thotë zoti Cancian.

“Mbrojtja ruse synon t’i largojë ata nga rrugët dhe për këtë arsye t’i ngadalësojë ato.”

  1. Rivnopil, në veri të Mariupolit

Porti i Mariupolit ka një pozicion strategjik midis territoreve të pushtuara nga Rusia në lindje dhe Krimesë në jug. Ai u bë gjithashtu një simbol i rezistencës ndaj pushtimit kur një bërthamë e fortë luftëtarësh qëndroi për muaj të tërë ndërsa qyteti ishte i rrethuar.

Duke qenë se Rusia pret që Ukraina të përpiqet ta rimarrë atë, BBC Verify vendosi të shikojë territorin që rrethon qytetin, duke çuar në zbulimin e një koleksioni llogoresh rrethore.

E vendosur pranë fshatit të vogël Rivnopil rreth 34 milje (55 km) në veri të Mariupolit, çdo llogore rrethore ka një grumbull dheu në mes, ndoshta ose për të mbrojtur artilerinë ose për të mbajtur armët të qëndrueshme.

Ndërkohë, llogoret rrethore lejojnë ushtarët të mbulohen dhe të lëvizin artilerinë në mënyrë që të mund të synojë në çdo drejtim.

Kjo tregon se Rusia po përgatitet të mbrojë zonat e hapura (pa mbrojtje natyrore nga kodrat dhe lumenjtë) së bashku me rrjetin e saj më të gjerë të kanaleve.

Por disa analistë vërejnë se forcat ukrainase mund të përdorin imazhe të ngjashme satelitore dhe mbikëqyrje me dron për të identifikuar dhe anashkaluar shumë nga këto mbrojtje.

Alexander Lord nga firma këshillimore strategjike Sibylline Ltd thotë: “Prandaj rusët ka të ngjarë të përpiqen të kanalizojnë forcat ukrainase nëpër rrugë të caktuara të cilat janë shumë të minuara dhe të synuara paraprakisht nga artileria ruse.”

Imazhet satelitore tregojnë mbrojtje të dukshme, por e gjithë kjo mund të jetë pjesë e planit të Rusisë./Albeu.com


Shtuar 22.05.2023 15:05