999 rezultate për

republiken

Ja çfarë shkruajnë mediat serbe për Republikën e Iliridës Mediumi serb "Kurir" ka raportuar lidhur me shpalljen e Republikës së Iliridës nga shqiptarët në Maqedoni. Kjo media
Shqiptarët mbi 40 %, prandaj shtyhet regjistrimi i popullsisë?! Kanë kaluar plot 14 vjet qëkurse në Maqedoni nuk është kryer asnjë regjistrim popullsie. Çështja e regjistrimit të po
"Lista Serbe" pranon Republikën e Kosovës Lista Serbe, për të qenë pjesë e zgjedhjeve të 8 qershorit, ka vepruar ashtu siç kanë vepruar të gjitha subjektet politi
'Shqiptari' që themeloi Republikën e San Marinos (FOTO LAJM) Një nga shtetet më të vogla në botë dhe Republika më e vjetër ekzistuese u themelua nga Shën Marinus i Arbas. Ai isht
Shtohet popullsia e Maqedonisë Zyra evropiane për Statistikat, Eurostat ka bërë me dije se në Republikën e Maqedonisë jetojnë jo më shumë se 2 milionë
QMBI për "Monstra": Drejtësia të kërkohet në Strasburg Qendra për Mirëkuptim dhe Bashkëpunim Institucional (QMBI) ka shprehur shqetësim të thellë për vendimin e gjykatës për d
Republika Serbe po plaket Nga të gjitha ish-Republikat e Jugosllavisë, më shumë popullsi që shkon drejt plakjes kanë Serbia dhe Kroacia. Mirëpo
Gjenden trupat e 24 mumieve në Republikën Çeke (FOTO-LAJM) Pas qindra vjetësh ata shtrëngojnë ende në duar rruzaren me kryq. Këto janë 24 mumiet e manastirit Brno, në Republikën Ç
Gjermeni: Qeveria e angazhuar për promovimin e potencialeve turistike Ministrja e Zhvillimit Urban dhe Turizmit, Eglantina Gjermeni, po zhvillon një vizitë dyditore në Republikën e Hungarisë
Botohet në Fletoren Zyrtare marrëveshja me Kosovën për përjashtimin nga TVSH-ja të librave Ditën e sotme është botuar në Fletoren Zyrtare dhe marrëveshja e lidhur midis qeverisë së Shqipërisë dhe qeverisë së Kos
Turizmi joshës në brigjet e Karaibeve (FOTO-LAJM) Nga Asllan Dibrani Foto-reportazh turistik nga Republikën Dominikane !Përshtypjeje mbi turizmin në këtë vend, kushtet,
Dibra vizitohet nga 5 ambasadorë Kryetari i Komunës së Dibrës, Ruzhdi Lata ka mirëpritur në ambjentet e zyrës së tij 5 ambasadorë nga vende të ndryshme.
Ali Ahmeti: I kam ftuar Thaçin dhe Rufi Osmanin të bashkohemi për çështjen kombëtare Ali Ahmeti është shprehur me simptantizantët e tij në Saraj të Shkupit se i ka ftuar liderët e tjerë të partive politike
"Gruevski porositës, Ahmeti ekzekutues" "Sot, opinioni në Republikën e Maqedonisë e ndoqi episodin e fundit nga seriali i aktrimit të konfliktit për nxitjen e
Në ligjin e zgjedhjeve mbeten të shqyrtohen edhe 30 nene Komisioni për legjislacion ka shyrtuar 97 nenet e ligjit për zgjedhjet, ndërsa 30 nenet e tjera do të shqyrtohen gjatë d
Hoxhaj paralajmëron 5 njohje të reja për Kosovën Enver Hoxhaj, Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, ka paralajmëruar se Republikën e Kosovës pritet ta njohin edhe pe
Nishani dekreton 3 ambasadorë por refuzon Hobdarin, Kukon e Bimon Presidenti Bujar Nishani dekreton emërimin e disa ambasadorëve në Kosovë, Serbi, Maqedoni dhe Slloveni. Qemal Minxhoz
Myanmari njeh Republikën e Kosovës Njohja e 106-të e Pavarsisë së Kosovës vjen nga Unioni i Myanmarit i cili gjendet në Azinë Juglindore dhe ka një populls
Pantic: Nuk bëhem kryetar komune në Republikën e Kosovës Kryetari i zgjedhur i Komunës së Mitrovicës, Kërstimir Pantic nuk e ka nënshkruar deklaratën e betimit pasi në të ishin
Gruevski uroi besimtarët ortodoks për festën e Krishtlindjes Kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, me rastin festës së Krishlindjes sot i dërgoi urim kryepeshkopit të Kishës