Real Madridi mbron Valdebebas nga frika e më shumë rasteve me Covid-19

Real Madrid ka forcuar protokollin maksimal ndaj Covid-19 pas pozitivëve që kanë vuajtur në orët e fundit si stafin e ekipit të parë të futbollit ashtu edhe basketbollit. Dje ishin Marcelo dhe Modric dhe të hënën Thomas Heurtel dhe Pablo Laso . Katër pozitivë që ndezën alarmin te Real Madridi dhe që kanë detyruar klubin e bardhë të marrë masa urgjente dhe shumë të rrepta që të kujtojnë ato që u aplikuan sezonin e kaluar.

Vizitat në Real Madrid Sports City janë kufizuar pothuajse në maksimum dhe janë kthyer në disa nga protokollet e sigurisë të së shkuarës. Klubi i bardhë ka punuar gjithmonë me rregulla maksimale të sigurisë dhe ka qenë shumë i kujdesshëm në monitorimin e kontakteve të lojtarëve, deri në atë pikë sa ka mbajtur në çdo moment konferencat për shtyp si nga trajnerët ashtu edhe nga lojtarët. Megjithatë, ai tani ka bërë një hap më tej për të shmangur një shpërthim që mund të prekë më shumë lojtarë.

Situata që ekzistonte dje në Valdebebas ishte e tensionuar pas rezultateve pozitive të Marcelos dhe Modric dhe të gjithë lojtarët iu nënshtruan një testi PCR për të parë nëse kishte më shumë lojtarë të infektuar. Sot do të shpallen rezultatet, por nuk u përjashtua që të ketë edhe më shumë lojtarë me pozitiv.

Klubi po ashtu ka shtyrë deri në pasdite stërvitjen që kishte planifikuar për sot në mëngjes , me qëllim që të vazhdojë testimin e të gjithë lojtarëve dhe anëtarëve të stafit teknik. /albeu.com


Shtuar 16.12.2021 10:56