Pas humbjeve të Arsenalit dhe Liverpoolit, Superkompjuteri i “Opta” ndryshon shanset për fituesin e Premier Ligës

Arsenali pësoi një humbje tronditëse 2-0 nga Aston Villa në Ligën Premier në Emirates Stadium për të hequr dorë nga kontrolli i garës për titull.

Topçinjtë tani janë në vendin e dytë, duke pasur dy pikë më pak se lideri i ri i ligës Manchester City që shkon në gjashtë ndeshjet e fundit.

Kjo është reflektuar në një ndryshim në përqindjen e probabilitetit të fitores për të tre sfiduesit për titull të Ligës Premier në parashikimet e Superkompjuterit të Opta.

Në të vërtetë, Arsenali tani është favoriti i dytë për të fituar titullin në elitën e futbollit anglez dhe i jepet vetëm 18.3 për qind mundësi për të triumfuar.

Man City, ndërkohë, ka parë që probabiliteti i tyre të fitojë të rritet me 29.5 për qind pasi ata shkuan në krye të tabelës së ligës për shkak të humbjeve së rivalëve të tyre.

Arsenali mund të shikojë vetëm të fokusohet në të ardhmen e tyre dhe të fitojë gjashtë ndeshjet e mbetura në Ligën Premier dhe shpreson që Man City të rrëshqasë për t’i ndihmuar ata të fitojnë titullin. /Telegrafi/


Shtuar 15.04.2024 20:49