Ka refuzuar të luajë kundër Leverkusenit, Naby Keita do t’i vuajë pasojat

Ish-mesfushori i Liverpoolit, Naby Keita, pritet të ndëshkohet për refuzimin e tij për të marrë pjesë në ndeshjen e Werder Bremenit në Bundesligë kundër Bayer Leverkusenit, pasi u informua se nuk do ta fillonte ndeshjen.

Keita ka kaluar nëpër një sezon zhgënjyes pas largimit të tij nga Anfield verën e kaluar. Ai është paraqitur vetëm pesë herë në ligë, me 106 minuta gjithsej, pasi është rrënuar nga lëndimi.

29-vjeçari u kthye nga lëndimi i tij i fundit në mars dhe mori dy paraqitje zëvendësuese në pesë ndeshjet e fundit të Bremenit.

Por, përpara ndeshjes së tyre përballë Leverkusenit, mesfushori refuzoi të bashkohej me shokët e tij të skuadrës dhe tani do të përballet me ‘pasojat’ për veprimet e tij.

“Naby Keita zbuloi se nuk do të luante kundër Leverkusenit që në fillim, ai vendosi të mos hipte në autobus dhe të shkonte në shtëpi”, ka thënë drejtori i Bremenit, Clemens Fritz, përpara ndeshjes të së dielës.

“Ne do të flasim me Keita dhe agjentin e tij për pasojat dhe se si të vazhdojmë”.

Mesfushori nënshkroi një marrëveshje trevjeçare me klubin gjerman pasi kontrata e tij skadoi në Anfield verën e kaluar. Ai ishte bashkuar me Reds për 50 milionë euro në verën e vitit 2017.

Keita luajti sezonin 2017-18 në Gjermani me RB Leipzig përpara se të mbërrinte në Merseyside sezonin e ardhshëm. Ai ishte lojtari i parë që veshi fanellën me numër 8 të Liverpoolit pas Steven Gerrard dhe vazhdoi të luajë 129 herë në pesë sezone për klubin e Anfield, duke shënuar 11 gola dhe duke dhënë shtatë asistime. /Telegrafi/


Shtuar 15.04.2024 20:47