Magnus shpallet kampion bote në shah për herë të 5-të

Kampioni në fuqi i botës në shah, Magnus Carlsen i Norvegjisë, mbrojti titullin e tij dhe fitoi Kampionatin Botëror FIDE të premten në Dubai. Ai mundi Ian Nepomniachtchi të Rusisë, duke siguruar një pikë që i nevojitej për të kapërcyer pragun e shtatë pikëve për të fituar turneun global të mbajtur në Dubai Expo 2020 këtë muaj në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Pas një gabimi të papritur nga Nepomniachtchi, Carlsen fitoi titullin e tij të pestë të kampionatit botëror. Deri në atë moment, ndeshja ishte e tensionuar me ndeshje që përfundonin barazim pas barazimi. “Mendoj se pas kësaj gjithçka shkoi ashtu siç doja,” u tha Carlsen gazetarëve nga panairi botëror pas fitores së tij. “Ju nuk prisni domosdoshmërisht të ikni me të në një kampionat botëror.”

Carlsen fiton 60% të çmimit prej 2 milionë eurosh të ofruar nga kampionati.

Nepomniachtchi tha se ai po përpiqej të kuptonte saktësisht se çfarë shkoi keq dhe për momentin “nuk e kishte idenë”.

“Gjërat që më kanë ndodhur këtu nuk më kanë ndodhur kurrë në thelb në asnjë ngjarje … në karrierën time kam humbur mjaft lojëra qesharake,” tha Nepomniachtchi i irrituar. “Unë duhet të zbuloj pse ndodhi.”/h.ll/albeu.com


Shtuar 10.12.2021 20:35