7 lojtarët që u penduan me largimin nga Liverpool

Philippe Coutinho ka shansin të tregojë veten në Aston Villa.

Braziliani dështoi në Barcelonë pas kalimit për 145 milionë euro nga Liverpooli, por të luash larg The Reds – nganjëherë mund të jetë fatale.

Coutinho nuk është ish-lojtari i parë i Liverpoolit që e sheh ngecjen e karrierës së tij pas largimit nga Anfield Road.

Më poshtë keni shtatë lojtarët janë penduar për largimin nga Merseyside…

EMRE CAN

Juventus (korrik 2018)

Pas largimit të tij nga Anfield, Can – tani në Borussia Dortmund – luajti një rol të madh në suksesin e Juventusit në 2018-19, duke luajtur 29 herë në Serie A, si dhe duke bërë gjashtë paraqitje në Ligën e Kampionëve.

PHILIPPE COUTINHO

Barcelona (Janar 2018)

Pas largimit nga Interi në janar 2013 për vetëm 10 milionë euro, Coutinho u bë shpejt një nga lojtarët më të mirë të Liverpoolit.

Ndërsa vitet kalonin dhe “Magjistari i Vogël” vazhdoi të bënte një sërë shfaqjesh vezulluese, braziliani më pas u bë një nga më të mirët në planet.

Barcelona trokiti shumëherë në derën e Liverpoolit dhe koka e amerikano-jugorit u kthye. Coutinho u largua nga klubi në janar të vitit 2018, duke lënë shumë acarim te tifozët e The Reds.

JORDON IBE

Bournemouth (korrik 2016)

Anësori anglez mund të mos jetë në të njëjtën ligë me Coutinhon ose Canin – por më mirë të besoni se ai mund të kishte qenë.

Pas bashkimit me Reds nga Wycombe, lojtari u inkuadrua fillimisht në akademi përpara se të shpërthejë në ekipin e parë në sezonin 2014-15.

Pas periudhave të huazimit në Birmingham dhe Derby, Ibe shpejt tregoi talentin e tij – përpara se të merrte një rol kyç në 2015-16.

Ibe bëri 27 paraqitje atë sezon vetëm në Ligën Premier – dhe 41 në të gjitha garat – duke përfshirë disa paraqitje të lojtarit të ndeshjes, duke përfshirë derbin Merseyside kundër Everton.

 Jordon Ibe left Liverpool just as his stock was rapidly rising

FERNANDO TORRES

Chelsea (Janar 2011)

Tani shfaqet  lista e “transferimeve më të këqija ndonjëherë”…

Torres në mënyrë famëkeqe u largua nga Liverpooli në afatin kalimtar të janarit të sezonit 2010-11 për një tarifë rekorde në atë kohë, 58 milionë euro.

Legjenda spanjolle kishte treguar shenja të ngadalësimit te Reds pas një sërë lëndimesh frustruese. Por, pasi iu bashkua Chelseat, El Ninjo dukej si një hije e mëparshëm, duke shënuar vetëm 20 herë në 110 ndeshje në Ligën Premier, krahasuar me 65 gola në 102 ndeshje të Liverpoolit.

 Fernando Torres was left to regret leaving Liverpool for Chelsea in 2011

MICHAEL OWEN

Real Madrid (gusht 2004)

I lindur dhe i rritur në Liverpool, Owen kaloi 13 vjet gjithsej në skuadër, duke përfshirë pesë sezonet e tij në ekipin e të rinjve.

Sulmuesi shënoi 118 gola në Ligën Premier në vetëm 216 ndeshje, duke u vendosur shpejt si një legjendë për klubin dhe vendin.

Sulmuesi i Tre Luanëve me 40 gola besonte se mund të bënte më mirë, pasi Liverpool vazhdoi formën e dobët për titull në ligë. Ai u transferua në Real Madrid në një lëvizje shokuese në verën e vitit 2004 për një tarifë prej vetëm 10 milionë euro.

 Michael Owen spent just one season at Real Madrid after leaving Liverpool

NICK BARMBY

Leeds (Gusht 2002)

Shpesh një njeri i harruar mes tifozëve të Liverpoolit, Barmby pati shumë sukses në Anfield.

Ylli i Anglisë me 23 ndeshje ishte pjesë e skuadrës që fitoi një grumbull trofesh duke përfshirë Kupën FA dhe Kupën UEFA në fillim të mijëvjeçarit të ri.

Por, ai u largua pas vetëm dy sezonesh, në vitin 2002, për t’u bashkuar me Leeds United – në ato që duhet të ishin atëherë vitet kryesore të karrierës së tij.

 Nick Barmby struggled to maintain his best form when joining Leeds

ROBBI FOWLER

Leeds (nëntor 2001)

Në mbrojtje të “Zotit”, siç njihej nga tifozët e Liverpoolit, Fowler kishte kaluar 17 vjet në Anfield – duke përfshirë nëntë vjet me ekipet e të rinjve.

Fowler u bë shpejt një legjendë e klubit, duke shënuar 120 gola në Ligën Premier në vetëm 236 paraqitje.

Por, pas raportimeve për një përçarje me trajnerin Gerard Houllier dhe ndihmësin e tij Phil Thompson në 2001, Fowler kishte paraqitje të pakta në sezonin 2001-02.

 Robbie Fowler fell out with Liverpool management and quit in 2001


Shtuar 9.01.2022 13:58