“Imazh fyes dhe i papranueshëm”, Ministri i Kulturës së Ukrainës ankohet për personazhin në “Emily in Paris”

Ministri i Kulturës i Ukrainës ka thënë se është ankuar në “Netflix” për mënyrën si është portretizuar një personazh nga Kievi në “Emily në Paris”.

Shfaqja e “Netflix” bëhet fjalë për një të re amerikane, të luajtur nga Lily Collins, e cila udhëton në kryeqytetin francez për punë.

Në serinë e fundit, Petra, një ukrainase, vjedh një dyqan gjatë një udhëtimi me personazhin kryesor Emily.

Oleksandr Tkachenko e përshkroi imazhin karikator të Petrës si “fyes”.

Petra, e cila luhet nga aktorja ukrainase Daria Panchenko, portretizohet gjithashtu se ka një sens të dobët të modës dhe ka frikë se mos deportohet.

“Në ‘Emily në Paris’, ne kemi një imazh karikaturë të një gruaje ukrainase që është e papranueshme. Është gjithashtu fyese,” shkroi Tkachenko në Telegram.

“Kështu shihen ukrainasit jashtë vendit?” -shtoi ai.

Sipas mediave ukrainase, Tkachenko i ka dërguar një letër shërbimit të transmetimit duke u ankuar për portretizimin e personazhit.

Një banor ukrainas në Paris u pajtua me kritikat e tij.

“Mënyra se si e trajtuat imazhin e ukrainasve në sezonin tuaj të dytë, episodi i 4-të është një mashtrim kaq i ulët, skandal absolut dhe një turp,” shkroi Yevheniya Havrylko në një postim në Instagram, i cili ka pasur më shumë se 75,000 pëlqime.

Të tjerë kanë zgjedhur të mbrojnë shfaqjen, si producentja ukrainase e filmit Natalka Yakymovych e cila tha: “Pra, në një seri televizive, personazhet negative mund të jenë çdo gjë përveçse ukrainas? Natyrisht, ne të gjithë do të dëshironim që ajo të ishte nga Moska, por jo gjithmonë merrni atë që dëshironi.”

Nuk është hera e parë që “Emily në Paris” kritikohet për portretizimin e kombësive të ndryshme.

Kur u publikua sezoni i parë, ai u kritikua, veçanërisht në Francë, për promovimin e imazheve stereotipike të qytetit dhe banorëve të tij.

Ai i portretizon francezët si njerëz të vrazhdë që veshin beretë dhe shpesh tradhtojnë partnerët e tyre.

Në serinë e re të emisionit shfaqet Alfie, një britanik stereotip që e kalon kohën duke pirë nëpër pijetore dhe duke parë futboll.

Darren Star, krijuesi i shfaqjes, mbronte më parë serinë e parë, duke thënë se “nuk i vinte keq që e shikoi Parisin me një lente magjepsëse”.

Star tha se ai kishte përdorur përvojat e tij të vizitës së qytetit.

“Doja të shfaqja Parisin në një mënyrë vërtet të mrekullueshme që do t’i inkurajonte njerëzit të bien në dashuri me qytetin në një mënyrë si unë,” tha ai për “New York Times”.